Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Farklı isimlerle adlandırılabilen kızlık zarı muayenesi, darbe odaklı yaşanan bir olay sonrasında kızlık zarının durumunu öğrenebilmek adına yapılan özel bir jinekolojik muayenedir. Toplum olarak bu konuda baskıcı bir yapıya sahip olunduğundan dolayı, kızlar ufak bir olay yaşansa dahi kızlık zarının bozulup bozulmadığıyla ilgili muayeneye giderler. Bu sayede yaşamış oldukları endişe verici hislerden kurtulmuş olurlar. Peki, kızları zarının muayenesi nasıl yapılır?

 Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

kizlik-zari-muayenesi

Normal jinekolojik muayeneye benzer şekilde yapılan kızlık zarı muayenesi için kişi, jinekolojik muayene koltuğuna yatar. İç dudaklar olarak da adlandırılan küçük dudaklar aralanarak kızlık zarının muayenesi, herhangi bir alet kullanılmadan yapılabilmektedir. Yapılan muayene esnasında da herhangi bir acı hissedilmemektedir. Bu nedenle endişe içerisinde bir yaşam sürdürmektense, muayeneye giderek bu durumla ilgili emin olmak da fayda vardır.

 Kızlık zarı muayenesi kime yaptırılmalı?

Kişi kendi başına el yordamıyla bu tür bir muayeneyi kesinlikle yapmamalıdır. Çünkü kızlık zarı muayenesi esnasında, zarar görmemişse kızlık zarına zarar verme riski son derece yüksektir. Bu yüzden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan bir doktora giderek kızlık zarının muayene ettirilmesi en doğru seçim olacaktır. 18 yaşından küçük olan kişilerin ailesinden birinin yanında olması gereklidir. 18 yaşından büyük olanlar reşit sayıldığından dolayı, psikolojik bir desteğe ihtiyaç duymadıkları takdirde tek başlarına gidebilirler. Yapılan muayene bilgileri ise, hasta doktor ilişkisi gizliliğinden dolayı kimseyle paylaşılmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kızlık Zarı Tamir Ve Estetiği başlıklı makalemizde Kızlık zarı tamiri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir